arrow

Jak se vyplácí neschopenka

SMS půjčky s 1 Kč

EverydayPlus

Kredito24

Půjčka7

Zaimo

Zaplo

S některými zdravotními problémy prostě pracovat nelze. Abyste se řádně vyléčili, potřebujete vystavit neschopenku a předat ji svému zaměstnavateli. Vystaví vám ji ošetřující lékař, někdy praktický, jindy specialista (například gynekolog v případě těhotenství).

Maximálně 3 dny zpětně

Neschopenka svědčí o vaší dočasné pracovní neschopnosti, jak už název napovídá. Platí ode dne vystavení a zpětně ji lze vypsat jen na 3 dny dozadu. S návštěvou lékaře není rozumné otálet.

Účast na nemocenském pojištění

Podmínkou pro vystavení dočasné pracovní neschopnosti je účast na nemocenském pojištění. Ta je dobrovolná u OSVČ, za zaměstnance odvádí toto pojištění zaměstnavatel z platu. V rámci DPP se nemocenské pojištění dovádí nad výdělek 10 000 Kč, u DPČ nad 2500 Kč měsíčně i s dalšími podmínkami.

Kdy na nemocenské dávky nemáte nárok

Na nemocenské dávky nemají samozřejmě nárok ti, kteří si neodvádějí nemocenské pojištění. Kromě nich jsou to lidé, kteřísi pracovní neschopnost způsobí úmyslně, pod vlivem alkoholu nebo drog, při rvačce nebo v rámci páchání trestné činnosti.

Vyplácení nemocenských dávek

1. až 3. den pracovní neschopnosti nemáte nárok na žádnou finanční kompenzaci. 4. až 14. den vám běží náhradní mzda od zaměstnavatele za pracovní dny podle zákoníku práce. Od 15. dne pracovní neschopnosti vyplácí stát nemocenské dávky. Vyplácí je okresní správa sociálního zabezpečení, a to za kalendářní dny. Pozor, pokud jste v nutné karanténě, vyplácí se náhrada pracovní neschopnosti již od 1. dne nemoci.

Délka vyplácení nemocenských dávek

Na nemocenské dávky máte nárok po dobu maximálně 380 kalendářních dní od začátku pracovní neschopnosti.

Jak je to u OSVČ

OSVČ nemají samozřejmě na náhradní mzdu nárok, nemají totiž zaměstnavatele. Kdo je účasten (dobrovolně) nemocenského pojištění, má od 15. dne pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky od státu. Pro získání nároku na nemocenské musí být OSVČ účastna dobrovolného nemocenského pojištění alespoň po dobu 3 měsíců, které bezprostředně předcházely dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti.

Vycházky v rámci dočasné pracovní neschopnosti

Podle typu onemocnění vám ošetřující lékař může napsat vycházky v maximální délce 6 hodin a lze je i rozdělit, v rozmezí od 7 do 19 hodin.

Jak je to ve zkušební době

Kdo je ve zkušební době, na neschopenku nárok má. Počítejte ale s tím, že o dny, které jste strávili v dočasné pracovní době, se vám zkušební doba prodlouží. Proti výpovědi ze strany zaměstnavatele jste chráněni jen prvních 14 dní pracovní neschopnosti.