Dluhy vám mohou přerůst přes hlavu a dostat vás do nepříjemných finančních situací. Chybou je své dluhy úmyslně přehlížet a nereagovat na výzvy věřitelů. Předejděte hlubším finančním problémům a konsolidujte své půjčky včas nebo si domluvte nový splátkový kalendář. Jinak se vystavujete riziku pokut a hrozby exekuce.
Jako první zkuste konsolidovat nevýhodné úvěry
Konsolidací půjček sloučíte dvě a více půjček do jedné, ale požádat o ni mohou pouze dlužníci s dobrou platební morálkou, kteří spláceli své půjčky včas. Banky vám odsouhlasí konsolidaci v tom případě, že nemáte negativní záznam v registru dlužníků. Nebankovní společnosti vaše drobné prohřešky mohou tolerovat, ale nenabídnou vám takovou nízkou úrokovou sazbu jako banky.
V čem spočívají výhody konsolidace?
Díky konsolidaci budete mít aktivní jenom jednu půjčku a měsíčně budete splácet jednu splátku. Ušetříte na poplatcích, úrocích a získáte přehled o svých závazcích. Předejdete tomu, že na nějakou splátku zapomenete. Měsíční výdaje na půjčku se vám sníží v průměru o 30 %, ale jestliže jste měli několik vysokých splátek, může to být o více než třicet procent. V neposlední řadě si můžete určit, jak dlouho budete úvěr splácet a jaká bude výše splátek.
Co všechno lze konsolidovat?
Konsolidovat můžete řadu svých závazků. Banky a nebankovní společnosti umožňují konsolidovat spotřebitelské úvěry, kreditní karty a kontokorenty a někdy dokonce i leasing a hypoteční úvěr. Celková částka konsolidovaných úvěrů může být až do výše 600 tisíc korun, ale vždy záleží, jakou hranici má konkrétní finanční společnost nastavenou. U vyšších částek může požadovat spolužadatele, například manžela nebo manželku.
Změna splátkového režimu u věřitelů
Jestliže neuspějete s konsolidací, ale stávající závazky již nezvládáte splácet, domluvte si s věřiteli nový splátkový kalendář. S tímto návrhem byste měli přijít sami a nečekat na to, až vás vyzvou věřitelé, že vaše splátky jsou po splatnosti. Jakmile zjistíte, že nestihnete sehnat peníze na splátky, podejte žádost o umožnění změny splátkového režimu. Přidejte k tomu i výpis z účtu nebo pracovní smlouvu, která dokazuje, že váš příjem je příliš nízký na pokrytí splátek.
Splátkovému kalendáři předchází smlouva o uznání dluhu
Záleží na každém věřiteli, zda vám nastaví nový splátkový kalendář. Pokud vám jej schválí, budete muset podepsat smlouvu o uznání dluhu, součástí které bývá i dohoda o splátkovém kalendáři. Sjednejte si také datum úhrady na dobu, kdy již máte po výplatním dni. Datum úhrady totiž představuje den, kdy již musejí mít věřitelé peníze na účtu.
Vyhlášení osobního bankrotu jako poslední řešení
Nevyhoví-li vám věřitelé s novým splátkovým kalendářem, nabízí se vám ještě jedno nejkrajnější řešení: oddlužení neboli osobní bankrot, který znamená, že během pěti let musíte splatit alespoň 30 % svých závazků a musíte si vystačit s životním minimem. Oddlužení vám vždy musí povolit soud.
Více k tématu konsolidace - sloučení půjček se můžete dozvědět například na webu Univerzální-Půjčka.cz