arrow

Jak si půjčovat zodpovědně (i u tzv. SMS půjček)

SMS půjčky s 1 Kč

EverydayPlus

Kredito24

Půjčka7

Zaimo

Zaplo

Finanční gramotnost v Česku není na dobré úrovni, ale postupně se tato situace zlepšuje. Přesto řada z nás nerozumí finanční terminologii a zadlužuje se nad rámec svých možností. Pokud uvažujete o půjčce a chcete předejít problémům se splácením, poradíme vám, jak si půjčovat zodpovědně.

Půjčujte si na potřebné věci

Dostupnost půjček, a zejména malých "SMS půjček" svádí k tomu, že si často půjčujeme na nejnovější elektroniku, dovolenou a vánoční dárky. Měli bychom si však půjčovat s rozmyslem a na věci dlouhodobé nebo trvalé hodnoty, jako je bydlení, automobil nebo nový elektrospotřebič do domácnosti. Pokud si chcete za půjčku pořídit něco, co ve skutečnosti nepotřebujete, zkuste si na to raději našetřit.

Vyberte si vhodný úvěrový produkt

Nemusíte si nutně půjčovat u banky, u níž máte jiné bankovní produkty. Porovnejte jednotlivé nabídky a zaměřte se zejména na RPSN, do níž se promítá úrok a veškeré náklady spojené s půjčkou. V případě, že vám banka úvěr neschválí a potřebujete si půjčit, obraťte se na zavedené nebankovní společnosti, u nichž si můžete nastavit parametry půjčky.

Neřešte půjčku půjčkou

Dostali jste se do bezvýchodné situace a nemáte na splátky? Chybou je, když si půjčíte na uhrazení svých závazků. Obvykle kvůli stávajícímu zadlužení získáte úvěr s nevýhodnými podmínkami a prodraží se vám. Zkuste se raději domluvit s věřitelem na novém splátkovém kalendáři nebo navyšte svůj příjem prodejem majetku či brigádou.

Pozor na SMS půjčky

Rychlé SMS půjčky, mikropůjčky nebo také půjčky před výplatou patří k nejrizikovějším finančním produktům. Lákají na snadnou dostupnost až několika tisíc korun, ale mohou nepříjemně překvapit vysokou cenou za půjčené peníze. Pokud o tomto typu úvěru uvažujete, půjčte si jen opravdu nezbytnou částku a tu v nejbižším možném termínu splaťte. Počítejte také s tím, že splátka půjčky vám z další výplaty zase kus ukousne a předem se na to připravte.

Promyslete dopady zadlužení

Než podepíšete smlouvu o půjčce, zvažte, zda se vůbec můžete zadlužit. Propočítejte, jaký vliv by měly splátky na vaši životní úroveň a zda byste byli schopni vytvářet i nadále finanční rezervu. Zjistěte, jakou částku si můžete dovolit splácet a půjčte si jen tolik, kolik skutečně potřebujete. Po celou dobu splácení sledujte svůj rodinný rozpočet a mějte ho pod kontrolou.